• Dolar
  27.386
 • Euro
  29.066
 • Ç.Altın
  2.760
 • Altın
  1.630
KIRIKKALE
23°

Aktif Bank, mikrofinansman ve eğitim ile dar gelirli kadınları girişimcilik yolunda destekleyecek

Aktif Bank, kadınlara yönelik önemli bir projeyi hayata geçirdi. “Ekonomide Aktif Kadınlar” adlı yeni projesiyle Aktif Bank, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı iş birliği ile dar gelirli mikrogirişimci kadınların gelir getirici faaliyetlerinin sürdürüle


Aktif Bank, kadınlara yönelik önemli bir projeyi hayata geçirdi. “Ekonomide Aktif Kadınlar” adlı yeni projesiyle Aktif Bank, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı iş birliği ile dar gelirli mikrogirişimci kadınların gelir getirici faaliyetlerinin sürdürülebilir olmasına katkıda bulunacak. Ayrıca global bilgi hizmetleri şirketi Experian’ın vereceği “Finansal Geleceğini Yönet” isimli eğitim programı ile de kadınları girişimcilik yolculuğunda destekleyecek.

“DAR GELİRLİ KADINLARI FİNANSAL EKOSİSTEME KAZANDIRACAĞIZ”

Kadınların ekonomideki varlığının güçlendirilmesine büyük önem verdiklerini belirten Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca, “Aktif Bank olarak her alanda cinsiyet eşitliğinin önemine inanıyor, insan kaynakları politikamızdan sosyal sorumluluk alanına kadar kadınlara yönelik aksiyonlarımızı artırmak için çalışıyoruz. Bu anlayışla hayata geçirdiğimiz ‘Ekonomide Aktif Kadınlar’ projesinin en önemli amaçlarından biri, bankacılık sistemine dahil olmayan dar gelirli mikrogirişimci kadınları finansal sisteme ve ekonomiye kazandırmak. Kurguladığımız mikrokredi projesiyle kadınların kredi skorlarını ve finansal profillerini oluşturarak, onların bu mikrokredi sonrasında finansal enstrümanlara ulaşmasını da kolaylaştıracağız. Yaratılan bu finansal geçmiş ve Experian tarafından verilecek eğitimin de gücüyle, kadınların işlerine dair donanımlarını artırmayı, mikrogirişimcilik serüveninde başarıya ulaşmalarını ve daha büyük girişimlere atılmalarında onlara altyapı sağlamayı hedefliyoruz. Bu projeyi duyurmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

İLK AŞAMADA BİN KADINA 2 MİLYON TL MİKRO KREDİ

İlk aşamada Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ile iş birliği ile bin kadına 2 biner TL olmak üzere toplam 2 milyon TL mikrokredi sağlayacaklarını belirten Aktif Bank Perakende Bankacılık Grup Başkanı Pınar Yılmaz, “duyurduğumuz ‘Ekonomide Aktif Kadınlar’ projemizle, mikrogirişimci kadınlara hem sürdürülebilir gelir yaratma hem de girişimcilik yolculuklarında destek olacağız. Öncelikle kullandıracağımız faizsiz ve 12 ay vadeli mikrokredilerle, mikro anlamda iş kuracak kadın girişimcilere sermaye desteği sağlayacak ve finansal profillerini oluşturacak, ardından Experian iş birliğiyle ‘Finansal Geleceğini Yönet’ isimli eğitimi vererek danışmanlık da sunacağız. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın varlık gösterdiği 65 ilde yürüteceğimiz projenin ilerleyen aşamalarında ise iş geliştirme, iş için gerekli malzeme alımına yönelik kredi süreçleri de tasarlıyoruz. Bunun yanı sıra hayvancılık ve tarım gibi alternatif sektörlerde de girişimci olmak isteyen kadınları kapsama dahil etmeyi hedefliyoruz. Uzun soluklu olmasını amaçladığımız bu projenin verimlilik ölçümleri sonrasında, daha fazla kadına ulaşmayı, onlara hem sermaye hem de eğitim konusunda destek olmayı planlıyoruz” dedi.

AKGÜL: “YOKSULLUĞU AZALTMAK İÇİN DAR GELİRLİLERİN GELİR GETİRİCİ FAALİYETLERDE BULUNMALARI DESTEKLENMELİ”

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) olarak 2003 yılından beri yoksulluğun azaltılmasına yönelik dar gelirli kadınların gelir getirici faaliyette bulunmalarını sağlayacak şekilde, tamamen güvene dayalı olarak, ancak geri dönüşlü mikrokredi verdiklerini belirten Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mütevelli Heyeti Başkanı Halil Fatih Akgül, “Türkiye’deki mikrokredi uygulaması; ilk defa Diyarbakır’da başlatıldı. Bugüne kadar 65 il 94 şubede, 200 binden fazla yoksul girişimci kadının mikro girişimci olmalarına yardımcı olacak şekilde, toplam olarak 1 milyar 274 milyon lira mikrokredi dağıtımı yaptık. Verilen mikrokredilerde geri dönüş oranı yüzde 100’dür. Hibe şeklindeki yardımlar; çalışamayacak durumda olan kişilere nakdi ve ayni şekilde yapılmalıdır. Ancak çalışabilecek durumda olan bütün dar gelirliler ise Aktif Bank’ın yaptığı gibi finansal olarak desteklenmelidir. Dar gelirli kadınların gelir getirici faaliyetlerde bulunmasını desteklemek amacıyla, Experian’ın vereceği ‘Finansal Geleceğini Yönet’ isimli eğitim programı da çok kıymetlidir. Aktif Bank ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ‘Ekonomide Aktif Kadınlar’ projesinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Çankırı Mikrofinans Şube Yöneticisi Dilan Keloğlanoğlu: “TİSVA olarak daima mikrogirişimcilerimizin yanında olacağız”

Çankırı Mikrofinans Şube Yöneticisi Dilan Keloğlanoğlu; “Aktif Bank projesinin kadınlar gününe denk gelmesinin mikrogirişimcilerimiz açısından güzel bir jest olduğunu düşünüyorum.Bu çatının altında dünden bugüne yeşeren sayısız kadının adı var. Mikrokredi ile duvarlarını yıkan kadının emeği var.Çünkü mikrogirisimci kadın, elinin değdiği her yeri varlığıyla bereketlendirir. Bu projeyle kadınlarımız aile ekonomisinde daha aktif hale gelerek, hane gelirine belki de ülke ekonomisine katkılarda bulunacaktır. TİSVA olarak daima mikrogirişimcilerimizin yanında olacağız. İyi ki varız, olmaya da devam edeceğiz. Günümüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

30719

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-