• Dolar
  28.926
 • Euro
  31.349
 • Ç.Altın
  3.198
 • Altın
  1.888
KIRIKKALE
12°

Alzheimer, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘21 Eylül Dünyada Alzheimer Günü’ nedeniyle açıklamada bulundu.


‘21 Eylül Dünyada Alzheimer Günü’ nedeniyle açıklamada bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “21 Eylül, tüm Dünyada Alzheimer Günü olarak anılmaktadır. Alzheimer hastalığı günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı, yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Halk arasında bunama ya da demans olarak bilinen Alzheimer hastalığı, günlük hayatın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen, ilerleyici kronik bir beyin hastalığıdır” ifadelerini kullandı.

 

Alzheimer hastalığının oluşumunda yaşlanmanın önemli bir risk faktörü olduğunun altını çizen Ağırtaş, “65 yaş sonrasında hastalığın görülme sıklığının sürekli artış içinde olduğu bilinmektedir. Dünyanın değişik bölgelerinde yapılan çalışmaların gösterdiği sonuçlara göre, 65 ile 85 yaşları arasında hastalığın görülme sıklığı her beş yılda bir iki katına çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesi Alzheimer riskini artıran en önemli etkendir. Genetik etkiler de yaşlanan bireyin Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalini arttıran faktörlerin başında gelmektedir. Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir. Bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve semptomları azaltılır” diye konuştu.

 

Alzheimer hastalığının belirtilerini açıklayan Ağırtaş, “Unutkanlık, Yol bulma sorunları, Zamanı unutma, Kelime haznesinin azalması, Karar verme sorunları, Muhakeme yeteneğinin kaybolması, Kişilik, huy ve davranış değişiklikleri, Olaylara ilgi azalması, Günlük yaşam becerilerini yerine, getirmekte güçlük. Alzheimer Hastalığından Korunma Yöntemleri; Egzersiz ve yürüyüş yapmak, Düzenli ve dengeli beslenmek, Alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, Zihni aktif tutacak aktivitelerde bulunmak, Sosyal yaşamı güçlendirmek ve Kitap okumak. Alzheimer hastalığının engellenmesi mümkün değildir ancak yavaşlatmak da elimizdedir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, Akdeniz tipi beslenme, balık tüketimi, sebze ve meyve tüketimiyle bu hastalığın başlaması ve ilerlemesi yavaşlatılmaktadır” dedi.

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale'de dolmuş su kanalına düştü: 1 yaralı

İlginizi Çekebilir

Samsun’dan çaldıkları 11 büyükbaşı Kırıkkale’de 41 bin liraya satan 3 kişi tutuklandı

İlginizi Çekebilir

Yahşihan Belediyesi Araç Filosuna 2 Araç Daha Kattı

Haber Yorumları

Yorum Yaz

75438

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-