• Dolar
  18.644
 • Euro
  19.645
 • Ç.Altın
  1.729
 • Altın
  1.075
KIRIKKALE
15°
01:28

Öğleye kalan Süre

Bakanı Karaismailoğlu, Ankara-Kayseri arasındaki lokomotif çekeri bin 800 tona çıkacak

​​​​​​​Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-Kayseri güzergâhında elektrikli tren işletmeciliği ile; Bu iki şehir arasındaki lokomotif çekerimizi bin 700 tondan, bin 800 tona çıkaracağız. Bir yılda akaryakıt


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale’de Ankara-Kayseri Konvansiyonel Demiryolu'nun Elektrikli İşletmeye açılış töreni katıldı. akan Karaismailoğlu, “Demiryollarında başlattığımız reform süreci, güçlü ve büyük Türkiye’nin en önemli hamlesidir.  ‘Demiryolu Reformu’muzun katkılarıyla, raylı sistemlerimizin gelişimine hız katacak millî projelerimizle çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.  Çünkü biliyoruz ki; planladığımız ve hayata geçirdiğimiz tüm projeler, gençlerimiz için yeni iş imkânları, bölge ve ülkemiz için yeni aş fırsatları sağlıyor.  2003 yılına dek el değmeyen demir yollarının tamamını 19 yılda yeniledik. Milletimizin yarım asırlık hayali, yüksek hızlı tren hatlarını bir bir inşa ettik, yenilerini de planlıyoruz.

2003 sonrasında başlattığımız demiryolu seferberliği ile bin 213 kilometresi Yüksek Hızlı Tren olmak üzere toplam 2 bin 149 kilometrelik yeni hat yaptık. Bugün 12 bin 803 kilometrelik demiryolu ağında işletmecilik yapıyoruz. 50 yıldır el değmeyen demiryollarının tamamını elden geçirdik ve yeniledik. Demiryolunda verimliliği ve güvenliği artırmak üzere sinyalli hatlarımızı yüzde 172; elektrikli hatlarımızı ise yüzde 180 artırdık. Ülkemizi yarım asırlık hayalimiz olan YHT işletmeciliği ile tanıştırdık. 2009 yılında hizmete başlayan Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hattının sonrasında Ankara-Konya ve Ankara-İstanbul hatları takip etti.  YHT ulaşımını “4 destinasyonda 13 il” ile ülke nüfusunun %44’üne ulaştırdık. Bugüne kadar yaklaşık 69 milyon yolcu YHT ile seyahat etti. Hızlı Tren çalışmalarımızı burada bırakmadık. Yurdumuzun dört yanında çok önemli güzergâhlarda yaklaşık 4 bin km ilk hatta çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu hatlardan, Ankara-Sivas YHT hattının altyapı yapım çalışmalarında %95 fiziki ilerleme sağladık. Balışeyh-Yerköy-Sivas kesiminde yükleme testlerine başladık. Ankara - Balışeyh arasında çalışmalarımız devam ediyor. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki demiryolu seyahat süresi, 12 saatten 2 saate düşecek.  Ayrıca Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı’mızla 1,5 milyon Kayserili vatandaşımızı da Hızlı Tren hattına dâhil ediyoruz.  Yük ve yolcu taşımacılığının yapılacağı 200 km/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hızlı tren hattının planlamasını tamamladık. 16 Aralık perşembe günü Kayseri’de olacağız, Kayseri’ye sürprizimiz var. Altını çizmekte yarar görüyorum kardeşlerim: Bu bir seferberliktir! Kalkınma için, refah için, dünyanın lider ekonomileri arasında hak ettiğimiz yeri almak için milletimize, çocuklarımıza pırı pırıl bir gelecek bırakmak için dökülen alın teridir” dedi.

Yolcu ve yük taşımacılığıyla birlikte gerçekleştirecekleri hızlı tren projelerinin yanı sıra konvansiyonel hatlarında da iyileştirme çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Demiryollarımızın yolcu ve yük taşıma kapasitesini artırıyoruz. Ulaştırma ve Lojistik Master Planı’mızda da belirttiğimiz üzere, yük taşımacılığında demiryolu payını kısa vadede %10’a çıkarmayı hedefliyoruz. Lojistik çalışmalarımız kapsamında, demiryollarımızı, limanlar ve havalimanlarına bağlıyoruz. Yatırımlarımızdaki demiryolu payını, %48’e yükselttik.  2023 yılında da yüzde 63’e çıkaracağız. Demiryollarında 2021 yılı yük taşıma hedefimiz 36,5 milyon ton olduğunu özellikle hatırlatmak istiyorum. Hükûmetlerimiz döneminde ulaştırma ve haberleşme yatırımları için harcadığımız 1 trilyon 136 milyar 635 milyon liranın 222 milyar lirası demiryollarına aittir” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, “Bugün açılışını yaptığımız bu proje, 231 kilometre ve tek hat üzerinedir. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, Ankara-Kayseri arasındaki 352 kilometrelik kesintisiz elektrikli konvansiyonel hat bütünlüğünü tesis etmiş oluyoruz. Böylece, batı yönünden gelen trenlerin Boğazköprü üçgeni üzerinden güneye ulaşması sağlanacak.  Bugün kabulü yapılan elektrikli hattımızla birlikte toplam elektrikli hat uzunluğumuz 5 bin 931 kilometreye ulaştı. Ayrıca yapımı devam eden toplam 847 kilometrelik hat kesimlerimizi de etaplar hâlinde halkımızın hizmetine sunacağız. Ankara-Kayseri güzergâhında elektrikli tren işletmeciliği ile; Bu iki şehir arasındaki lokomotif çekerimizi bin 700 tondan, bin 800 tona çıkaracağız. Bir yılda akaryakıttan 95 milyon lira, emisyondan da 11 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Bunun yanında, 35 bin ton karbon salınımını önleyeceğiz. Yollarımız, akarsular gibi, geçtikleri ve gittikleri yerlerdeki hayata canlılık katıyorlar. Modernize ettiğimiz, hizmete açtığımız her bir yolun, bu yüce milletimizin kalbine ve sevgisine ulaşmada vesile olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz yolları ‘medeniyetin simgeleri’ olarak görüyoruz. Şehir içi ulaşımında inşa ettiğimiz metrolarımızdan şehirler arası ulaşımdaki Hızlı Tren hatlarımıza, Türkiye’nin ekonomik gücünü artıran, ulusları ve kıtaları bağlayan Marmaray, Bakü-Tiflis-Kars hattı gibi projelerle ülkemize çağ atlattık ve yeni projelerle çıtayı yukarılara çıkardık. Bu emeğimizin karşılığında Türkiye güçlenecek, bu emeğimizin karşılığında türkiye kalkınacak, bu emeğimizin karşılığında Türkiye büyüyecek. Bu duygularla sizleri selamlıyor, hattımızın açılmasında katkısı bulunan tüm değerli çalışma arkadaşlarımı, tebrik ediyorum. Hattımız hayırlı uğurlu olsun” dedi

Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve davetlilerle birlikte Nenek-Şefaatli Arası Hat Kesimi ile Tüpraş İltisak Hattı Elektrifikasyon Hattının İşletmeye açılış kurdelasını kestikten sonra Kırıkkale’den Diyarbakır’a giden bin 40 ton bakır cevheri yüklü trenini harekat işaretini verdi.

İlginizi Çekebilir

Kalbine yenik düşen Astsubay Kuzucu, son yolculuğuna uğurlandı

İlginizi Çekebilir

Basın mensuplarına ‘Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu İle Mücadele’ semineri

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’ye Yeni Mezarlık

Haber Yorumları

Yorum Yaz

56404

Kırıkkale’de trafik kazası: 2 yaralı
Eskişehir Gökmeydan Spor Kulübü’nün 9 sporcusu siyah kuşak bağladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: “Yunanistan’da şanlı bayrağımızın yakılmasını şiddetle lanetliyoruz”
SIRADAKİ HABERLER

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-