• Dolar
  16.885
 • Euro
  17.833
 • Ç.Altın
  1.595
 • Altın
  992.000
KIRIKKALE
24°
04:44

Öğleye kalan Süre

Başımıza gelmez demeyin ‘KADES’i indirin

KIRIKKALE Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, "Kadın Destek Uygulaması (KADES) konusunda bazı yanlış anlaşılmalar var. Bizim başımıza gelmeyebilir ama başka birinin hayatını kurtarabiliriz" dedi.


Kırıkkale Valiliği koordinesinde, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştaya; Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Cumhuriyet Başsavsıcı İbrahim Keskin, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Danacı, protokol üyeleri ve davetliler katıldı. Vali Tekbıyıkoğlu, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'de ya da bölgede yaşanan bir sorun olmadığını belirterek, "Tam aksine tüm dünyada yaşanan küresel bir sorun. Birleşmiş Milletler'in hazırladığı rapora göre, dünyada günde yaklaşık 137 kadın, erkek şiddetiyle hayatını kaybediyor. İnsanlığı zehirleyen bu sorunun kökünden kazınması hepimiz canla başla mücadele etmekteyiz" dedi.

'  BİN 542 KİŞİYE BİLGİ VERİLDİ'

İçişleri Bakanlığınca uygulanan KADES ile ilgili bazı yanlış anlaşılmaların olduğunu belirten Vali Tekbıyıkoğlu, "Bunları da düzeltmek istiyorum. Kadınların 'nasılsa benim başıma gelmez, eşimle iyiyim, böyle bir beklentim de yok' gibi bir anlayışı var. Bu, böyle bir şey değil. Komşumuzun, sokakta şiddete uğrayan birinin başına geldiğinde uygulama ile polisi çağırabilir. Bizim başımıza gelmeyebilir ama başka birinin hayatını kurtarabiliriz. Şu an itibariyle KADES'i indiren kişi sayısı 2 milyon 967 bin 408'dir. Kasım ayı itibariyle de yaklaşık 270 bine yakın ihbar değerlendirildi. 350 kişinin de elektronik kelepçeyle takibi yapılıyor. İlimizde yaklaşık 8 bin 542 kişiye KADES'le ilgili bilgi verildi. Bin 500'e yakın kişiye tedbir kararı, şiddet mağduru 275 kişiye de koruyucu tedbir kararı uygulandı. 583 kadın İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi" ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Başımıza gelmez demeyin ‘KADES’i indirin

İlginizi Çekebilir

Kocası tarafından bıçaklanan Ayşenur, KADES sayesinde hayata tutundu

Haber Yorumları

Yorum Yaz

30034

Kırıkkale’de trafik kazası: 2 yaralı
Eskişehir Gökmeydan Spor Kulübü’nün 9 sporcusu siyah kuşak bağladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: “Yunanistan’da şanlı bayrağımızın yakılmasını şiddetle lanetliyoruz”
SIRADAKİ HABERLER

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-