• Dolar
  18.834
 • Euro
  20.332
 • Ç.Altın
  1.826
 • Altın
  1.136
KIRIKKALE
04:39

Öğleye kalan Süre

Basın mensuplarına ‘Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu İle Mücadele’ semineri

Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucu ile mücadele kapsamında kentteki yerel ve ulusal medya temsilcilerine yönelik bağımlılıkla mücadele konusunda bilgilendirme semineri yapıldı.


Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde, uyuşturucunun sosyolojik ve ekonomik olarak toplumları zayıf düşüren nedenlerden biri olduğu hatırlatıldı. Toplumda uyuşturucunun genç nesilleri tehdit eden bir unsur olduğu, özellikle de genç nesilleri tehdit ederek toplumların geleceğine zarar verdiği belirtilen seminerde, “Uyuşturucu, terör örgütleri ve diğer suç kartellerinin önemli bir finans kaynağıdır. Maddeye karşı oluşan merak ya da sosyal çevrenin baskısıyla madde kullanmaya başlayan kişi, ilk kullanımda kısmi bir pişmanlık yaşasa da bir kere kullanmanın bağımlığa yol açmayacağını, istenirse bırakabileceğini düşünür. Ancak bu anlayış önemli bir hatayı da beraberinde getirir” denildi.

Uyuşturucu ile mücadelede erken müdahalenin bir hayatın kararmasının önüne geçilebileceği belirtilen seminerde, şu konulara değinildi: “Merak etkisi, arkadaş ısrarı, özenme, kişisel sorunlar, ailesel sorunlar, eğlence amaçlı nedenler uyuşturucuya zemin hazırlayabilir. Bağımlı olan kişiler, AİDS, frengi, verem, hepatit, kanser, kangren gibi daha birçok ölümcül hastalığa kapılma riskini artırır. Kullanılan maddeler nedeniyle vücudun savunma mekanizmasını yok ederek bağışıklık sistemini çökertir. Kişi maddeye ulaşabilmek için kontrolsüzce para harcaması yapar. Yetmediğinde ise çevresindeki kişilerin değerli eşyalarını ve paralarını çalmaya başlar. Uyuşturucu kullananlarda fiziksek olarak bitkinlik ve dalgınlık, uyku bozukluğu, burun akıntısı, konuşma güçlüğü, terleme ve titreme, dengesizlik, gözde kanlanma, göz bebeğinde daralma, yüz kızarması, yürüme bozukluğu, solunum güçlüğü, yeme düzensizliği, bakımsız dış görünüş ve şiddetli kas ve eklem ağrıları gibi daha birçok belirtiler görülmektedir.”

Seminerde ayrıca, uyuşturucu maddelerin tanıtımları, uyuşturucu kullanım yöntemleri, çözüm merkezleri, “UYUMA” uygulaması ile tedarikleri konusunda da bilgiler verildi.

Seminer, bağımlılıkla mücadele konusunda çeşitli vido ve slayt gösterilerinin ardından son buldu.

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale BA deplasmandan 3 puanla döndü

İlginizi Çekebilir

Yaşlı adamı önce dövdüler sonra tabanca ve parasını çalıp kaçtılar

İlginizi Çekebilir

Market yöneticisi 'Fahiş Fiyat' denetimi yapan belediye personeline zorluk çıkarttı

Haber Yorumları

Yorum Yaz

40785

Kırıkkale’de trafik kazası: 2 yaralı
Eskişehir Gökmeydan Spor Kulübü’nün 9 sporcusu siyah kuşak bağladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: “Yunanistan’da şanlı bayrağımızın yakılmasını şiddetle lanetliyoruz”
SIRADAKİ HABERLER

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-