• Dolar
  28.922
 • Euro
  31.341
 • Ç.Altın
  3.198
 • Altın
  1.887
KIRIKKALE
12°

Can yakan faturalara düzenleme gelmeli

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Ahmet Varlı; Sanayi üretimi başta olmak üzere tüm işlemlerde ve hanelerde kullanılan elektrik birim fiyatlarında yapılan artış sonrası yaşanan sorunlarla ilgili bir değerlendirmede bulundu.


İmalatçıdan hizmet sektörüne, marketten zücaciyeye varana kadar tüm sektörlerden zamlı elektrik faturalarının kabul edilemez boyuta gelmesine ortak tepki yaşandığını ifade eden TSO Başkanı Varlı, normal seviyenin üstünde gelen enerji maliyetlerindeki artış, bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin ekonomik yapısını tehdit ettiğini söyledi. Ülkemize İran’dan gelen doğalgaz girişinin bir süre durdurulmasına bağlı olarak sanayide yaşanan elektrik kesintileri ile zaten üretimde aksamalara neden olduğunu ifade eden Varlı, çok yüksek miktarları bulan elektrik faturalar yüzünden düşen üretimin ihracat rakamlarına ve dolayısıyla ekonomiye olumsuz yansıdığını hatırlattı. Varlı şöyle devam etti; “Daha önceleri işletme maliyetlerinde en düşük kalem olarak kabul edilen elektrik faturalarının bugün itibarıyla en yüksek maliyet kalemine dönüşmesinin sürdürülebilir ticari sürecin önünde bir engel olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Son gelen zamlar ile elektrik faturalarının yüksekliği, işyeri aylık kiralarının da üzerine çıkmıştır. İşçi giderleri ve üretim maliyetlerine ek olarak ortaya çıkan enerji maliyetinin ülkemiz ve işletmelerimizin geleceği açısından en kısa zamanda kabul edilebilir seviyelere çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca hanelerde aylık azami 150 KW elektrik kullanımın 210 KW’a çıkarılması gibi bir uygulama ticarethaneler için de belirlenerek uygulanmalıdır. Aksi durumda bu durumun bölgemizde kısa vadede işsizliği ve işletme iflaslarını da beraberinde getireceği bilinmelidir. Bu kapsamda devletimizin gerekli tedbirleri alarak enerji maliyetleri karşısında piyasa aktörlerine yönelik karar alacağına olan inancımızı vurgulamak isteriz.”

İlginizi Çekebilir

KDV indirimi tüm kesimler açısından rahatlatıcı olacak

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale Belediyesinden memurlarına rekor artış

İlginizi Çekebilir

Direksiyon eğitmeni kursiyerler sertifikalarını aldılar

Haber Yorumları

Yorum Yaz

86077

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-