• Dolar
  27.386
 • Euro
  29.066
 • Ç.Altın
  2.760
 • Altın
  1.630
KIRIKKALE
23°

Gizligider’den sözleşmeli tarım ve hayvancılık müjdesi

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Kırıkkale’de çiftçilerle ‘Kırıkkale Tarım Sektörü İstişare Toplantısı’nda buluştu.


GİZLİGİDER, ÖĞRENCİLERLE SEBZE MEYVE DİKİMİ YAPTI

‘Kırıkkale Tarım Sektörü İstişare Toplantısı’na katılmak için kente gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğu ve Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz ile beraber Oba Köy Eğlence ve Dinlenme Alanı’nı ziyaret etti. Burada İl Müdürü Yılmaz’dan bilgi alan Bakan Yardımcısı Gizligider, sebze ve meyve dikimi için ayrılan alanlara minik öğrencilerle sebze ve meyve dikimi yaptıktan sonra diktikleri ürünlere can suyu verdi. Bakan Yardımcısı daha sonra İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen ‘Kırıkkale Tarım Sektörü İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıya AK Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan, Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz ve çiftçiler katıldı.

“BU YIL GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA İYİ BİR SEZON GEÇİRDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Toplantıda çiftçilerle sohbet eden Bakan Yardımcısı Gizligider, yaptığı açıklamada, “Bakanlık olarak hepimiz arazideyiz. Şunu iddia etmiyoruz hatta tam tersine biz Ankara’dan politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, kesin doğrudur, devlet yaptıysa kesin doğrudur gibi bir iddiamız yok. Bir takım sorunlarımız varsa gider istişare ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda da çözüme kavuştururuz. Şükür bu yıl geçen seneye göre daha iyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyoruz. Tahıl yoğunluğu olduğu bu bölgede hem fiyat hem de bereket itibariyle güzel bir yıl oldu. Allah’ta yardım etti, kulda yardım etti. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız hatta bazen yükselterek kabul etti ve büyük bir destek verdi” ifadelerine yer verdi.

“SÖZLEŞMELİ HAYVANCILIK VE TARIM SİSTEMİNE GEÇİYORUZ”

Gizligider, “Bugün itibariyle mevzuat çalışmalarımız neticelendi ve kurum görüşlerine açıldı. TBMM açılır açılmaz sevk etmeyi düşünüyoruz. Mevzuatın içerisinde öncelikle sözleşmeli hayvancılık ve tarım konuşulur ama bir türlü Türkiye’de sistematik olarak başlayamadı, inşallah buna geçiyoruz. Yanı bu, üreticinin, tüketicinin ve satın alanın da korunduğu bir sistem. Yani herkesin sözünde durması gerektiği bir istem. Bu sisteme giren başta sigorta zorunluluğunun bulunduğu, ardından benim param ödendi ödenmedi veya çiftçi bana ürünü verdi, vermedi gibi tartışmaların tamamının biteceği bir sistem getiriyoruz. Bu sisteme girenlerinde ciddi kolaylığı ve kazançları olacak” dedi.

“İZİN SİSTEMİNİ GETİRMEK İSTİYORUZ”

İzin sistemini getirmek istediklerini söyleyen Gizligider, “Hangi toprakta ne ekilecek onu belirlemek istiyoruz. Buna girilmezse biz destek vermeyeceğiz. Başka türlü bu ürün desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel bir ürün para ediyor ve herkes ona yükleniyor, alttaki suyun durumu, deponun durumu, pazarın durumu ne? Bunları sistematik olarak bitirmek istiyoruz. Aslında toprağa ne ekilecek yüzyıllarca belli. O kendini anlatıyor, kendi söylüyor. Biz ona dayatıyoruz bir şeyleri ama doğayla oyun olmaz. Eninde sonunda doğa kazanır. Önce bu toprağı ve suyu korumak zorundayız. Bunun dışındaki bütün seçeneklerin tamamı fantezi” diye konuştu.

“E-NABIZ GİBİ BİR SİSTEMİ HAYVANCILIKTA BAŞLATIYORUZ”

Gizligider konuşmasının devamında ise, “Artık E-Nabız gibi bir sistemi hayvancılıkta başlatıyoruz. Örnek olarak hayvanın anası, babası kim, aşısı ne, hastalığı ne olmuş, cinsi ne, bunların hepsini gözlemlemek lazım. Yine bu sistemi bitkisel üretim bazında da yapmak istiyoruz. Bunları inşallah cep telefonuna sığdıracağız. Bu bizim için çok önemli. Çünkü büyük bir insan kaynağı israfında hep beraber ne yazık ki bulunuyor. Yine pilot il olarak Konya'da başlattığımız ve daha sonra tüm Türkiye'ye yaymak istediğimiz Gelir Koruma Sigortası var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı'nda uygulanıyor. Tohum ekim destelerini de inşallah değiştiriyoruz. Yakında ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize ekim zamanı desteklerin çoğu gelecek. Yani baştan alacaksınız. Bunun içerisinde mazot, gübre, ilacı var. Bunu da parasal olarak değil, ayni olarak vermek istiyoruz” dedi.

Toplantı sonrası Bakan Yardımcısı Gizligider, AK Parti İl Başkanlığını ve Kırıkkale Belediyesini ziyaret etti.

Haber Yorumları

Yorum Yaz

26420

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-