• Dolar
  27.386
 • Euro
  29.066
 • Ç.Altın
  2.760
 • Altın
  1.630
KIRIKKALE
23°

Kırıkkale’de alternatif ürün ekimi arttırılacak

​​​​​​​Kırıkkale’de alternatif ürün olarak ekim yapılan Çörek Otu alanı önümüzdeki yıl daha da arttırılacak.


İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Karakeçili ilçesindeki Taner Yenice’nin arpa tarlasında ‘Hasat Şenliği’ düzenlendi. Şenliğe Kırıkkale Valilisi Bülent Tekbıyıkoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı. Vali Tekbıyıkoğlu yaptığı konuşmada, “İl genelinde ortalamanın üzerinde bir verimlilik var. Yaşanan afetin götürdükleri de var ama yağmurların getirdiği nimet ve berekette var. Hasat döneminin çiftçilere hayırlı olmasını diliyorum. İl genelinde 1 milyon 100 bin dekara buğday ekildi, 850 bin dekara da arpa ekimi yapıldı. Arpanın verimliliği bir miktar yüksek olmakla birlikte ikisinin de ortalaması dekar başına yaklaşık 300 kilogramın üzerinde. Bereketli diyebileceğimiz bir sezon. Tarım ve Orman Bakanlığı ve il müdürlüğü olarak dekar başına yüzde 3 oranında dane kaybının olabileceğini düşünüyoruz. İl müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalarla bu ilimizde yüzde 1,5 seviyelerinde kaldı. Bununda ilimizin ekonomisine katkısı 63 milyon Türk lira” ifadelerini kullandı.

“ÇÖREK OTU, DAHA AZ GÜBRE VE SU İSTİYOR. DOMUZ TEHDİDİ YOK”

Vali Tekbıyıkoğlu, “Yıllardır geleneksel bir çiftçilik ülkemizde süre geliyor ama yeni alanlar, teknikler ve ürünlerin üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor. Özellikle çörek otunun bölgemizde çok daha yetiştirilebileceğini ve daha karlı olduğunu tespit ettik. Daha az gübre ve su istiyor. Domuz tehdidi yok ve çok daha mukavemetli bir bitki. Karlılığına baktığımızda yeni ürünlerin çiftçilerimize bire birden daha fazla kazandırdıklarını görüyoruz. Çörek otunun dikimize ilk olarak iki yıl önce başladık ve geçen yıl itibariyle 9 bin dönüm civarında ekim gerçekleştirdik. Hem bakanlığımızın hem de valiliğimizin destekleriyle bu yıl ilave olarak 5 bin 200 dekar kadar bir alana daha çörek otunu ekmiş olacağız. Hububattan işin açıkçası daha karlı” dedi.

Konuşmaların ardından biçerdövere binen Vali Tekbıyıkoğlu, Taner Yenice’ye ait arpa tarlasında hasat yaptı. Bahşılı ilçesi Karaahmetli Köyündeki çörek otu ve Karakeçili ilçesindeki Sulubük köyündeki yağlık ayçiçek çekirdeği tarlalarını gezerek çiftçilerden bilgiler alan Vali Tekbıyıkoğlu ve beraberindekiler son olarak Hacılar Beldesindeki çilek tarlasını gezdi.

İlginizi Çekebilir

Milli halterciden Kırıkkale Valisi Tekbıyıkoğlu’na ziyaret

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de alternatif ürün ekimi arttırılacak

İlginizi Çekebilir

Bakan Yardımcısı Ertem, Vali Tekbıyıkoğlu’nu ziyaret etti

Haber Yorumları

Yorum Yaz

65455

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-