• Dolar
  28.943
 • Euro
  31.317
 • Ç.Altın
  3.198
 • Altın
  1.882
KIRIKKALE
12°

Kırıkkale’de bir lise kendi elektriğini kendi üretiyor

Kırıkkale'de, bir lisede yapılan ‘Türkiye'deki Kamu Binalarında Enerji Verimliliği’ projesi kapsamında, okulun elektrik tüketiminin yüzde 100'e yakını karşılanıyor.


Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlı ile Alman Uluslararası İş Birliği Kurumunca yürütülen proje kapsamında 2019 yılında Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi'nde başlatılan yenileme çalışmaları, Türkiye ve Almanya'dan teknik uzmanlar tarafından oluşan uluslararası bir ekip gerçekleştirdi. Yenileme çalışmaları kapsamında okulun çatısına 146 adet 385 wattlık güneş paneli yerleştirilerek, dış yalıtımı yenilendi. Lavabolara sensörlü muslukların takıldığı okulda, sınıf içi hava kalitesini ölçen cihazlar yerleştirildi. Küresel ölçekte iklim değişikliğine karşı etki sağlama amacı doğrultusunda gerçekleştirilen projeyle, Türkiye'de sürdürülebilir ekonomik ve teknolojik kalkınmanın bir parçası olarak kamu binalarında enerji verimliliğinin arttırılması için hukuki, teknik ve idari ön şartların geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında 2021 yılının Nisan ayından itibaren elektrik üretmeye başlayan okulda, 2021 yılında 57 bin 923, yılın ilk iki ayında ise 4 bin 884 kilowatt elektrik üretimi gerçekleşti.

TÜFEKÇİ, “YAZ AYLARINDA ELEKTRİK TÜKETİMİNİN TAMAMI KARŞILANIYOR”

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, “Şuan içerisinde bulunduğumuz Mehmet Akif Ersoy Lisesi aslında 1987 yapılmış eski bir binamızdı. 2021-2022 Eğitim Öğretim yılından itibaren ‘Türkiye’de Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında yenilenerek yüksek standartlı okul halini aldı. Bu çerçevede enerji tüketimi en aza indirgendi. Labavolarımızda sensörlü musluklarımız mevcut, sınıf içi havalandırmalarımız cihazlarla donatıldı ve çalışmalarla pandemi dönemine uygun okul haline getirildi. Enerji verimliliği projesi ile birlikte; elektrik, su ve doğalgaz tüketim takibi, elektrik faturalarındaki reaktif ceza takibi, iç hava kalitesinin ölçülmesi, kişi başı tüketim sarfiyatlarının hesaplanması ve raporlanması, referans bina ile enerji performansı yönünden kıyaslanması amaçlanmakta. Yapılan sistemle birlikte özellikle yaz döneminde en az 6 ayında elektrik tüketiminin tamamını, kış döneminde ise yüzde 90 üzerinde tasarruf sağlanmakta ve okulumuzun elektrik faturası şuanda sıfır denilecek seviyede. Bu proje ilk olarak Kırıkkale’de gerçekleştiriliyor. Değerlendirmeler sonucunda bakanlığımız bu projenin tüm Türkiye’de uygulanacağını söylendi” dedi.

İlginizi Çekebilir

Mesleki Eğitim Merkezleri yeni meslekler kazandırıyor

Haber Yorumları

Yorum Yaz

40291

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-