• Dolar
  28.923
 • Euro
  31.347
 • Ç.Altın
  3.198
 • Altın
  1.889
KIRIKKALE
12°

Kırıkkale'de yaralı halde bulunan 'kara akbaba' ampute edildi

​​​​​​​Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesinde jandarma ekiplerince tüfekle vurulmuş olarak bulunan ve tedavi altına alınan nesli tükenme tehlikesi altındaki kara akbaba, ampute edildi.


İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, ilçeye bağlı İzzettin köyü yakınlarında devriye görevi sırada kanadından yaralanmış kara akbaba buldu. Avcılar tarafından tüfekle yaralandığı belirlenen, nesli tükenme tehlikesi altındaki kara akbaba, jandarma ekiplerince Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Ekiplerce Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne getirilen kara akbaba tedavi altına alındı. Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapılan ameliyat sonrası sol kanadında açık kırığı ve kemiğinde nekroze bulunan kara akbabanın kanadı ampute edildi. Tedavisi devam eden kara akbaba, daha sonra Düzce’de bulunan rehabilitasyon merkezine gönderilecek.

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Araştırma Görevlisi Merve Bakıcı, “Hayvanı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce getirildi. Fakülteye getirildiğinde hayvanın sağlık durumu çok kötüydü. Muhtemelen birkaç gündür yemek yemediği için genel durumu bitkindi ve sol kanadında da açık bir kırığı vardı. Yapılan müdahalelerle kırığın uzun zamandır açıkta kaldığı ve kemiğin nekroze olduğunu belirledik. Bu nedenle ameliyata alarak kanat ampütasyonunu gerçekleştirdik ancak sonrasında tekrar uçamayacağı ve avlanamayacağı için rehabilitasyon merkezine gideceği kararlaştırıldı. Nesli tükenmekte olan bir hayvan olduğu için de koruma altına alınacak. Şuanda genel durumunu toparlamaya yönelik tedaviler yapılıyor. Genel durumu şuanda iyi. Buradaki tedavisinin ardından Düzce’de bulunan rehabilitasyon merkezine gönderilecek. Şuanki yaşını bilinmiyoruz ama yaklaşık 30 yıl kadar yaşayabiliyorlar” dedi.

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de nesli tükenme tehlikesi altındaki Kara Akbaba yaralı halde bulundu

Haber Yorumları

Yorum Yaz

72329

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-