• Dolar
  18.834
 • Euro
  20.332
 • Ç.Altın
  1.826
 • Altın
  1.136
KIRIKKALE
04:43

Öğleye kalan Süre

Vali Tekbıyıkoğlu: Uyuşturucuyla mücadelede 1 ya da 2 numarayız

​​​​​​​Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Türk güvenlik güçlerinin uyuşturucuyla mücadelede en başarılı operasyonlara imza attığını belirterek, "Yakalama oranlarında dünyada 1 ya da 2 numarayız" dedi.


Kırıkkale Üniversitesi'nde 'Her Boyutuyla Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu' düzenlendi. Sempozyumun açılışına, Vali Tekbıyıkoğlu, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ersan Aslan, bağımlı bireylerin aileleri ve öğrenciler katıldı. Vali Tekbıyıkoğlu, bağımlılık ve uyuşturucunun yeni bir problem olarak ortaya çıkmadığını belirterek, "Tarihin ilk dönemlerinden itibaren insanoğlu keşfetmiş bunu. Konvansiyonel ve benzeri yöntemlerle üretiliyor. Fakat günümüzde bunlara ek olarak çok daha büyük tehlike var. Buna sentetik madde diyoruz. Bir defa kullanıldığında bağımlı hale getirebiliyor. Ulaşılması daha kolay, maliyetleri çok daha düşük. Eskiden Güney Amerika bölgesinde kokain üretilirdi, Afganistan'da da haşhaş üretimi yaygındı. Hint keneviri ise hemen hemen dünyanın her yerinde vardı. Problem giderek büyüyor" ifadelerini kullandı.

Uyuşturucunun güvenlik meselesi olmanın ötesinde uluslararası bir problem olduğuna işaret eden Tekbıyıkoğlu, dünyada 275 milyon kişinin uyuşturucu bağımlısı olduğunu belirterek, "Dünya nüfusunun yüzde 5'i. Avrupa'da ise durum çok daha vahim, yüzde 30 civarında. Her 3 kişiden 1'i kullanıyor. Türkiye'de bu durum çok daha az. Dünyadaki durumun neredeyse yarısı. Bağımlılıkla mücadelenin sadece polisiye yöntemlerle çözülebileceğini düşünmek bir aldatmaca. Elbette polisiye yöntemler olacak. Türk polisi, jandarmamız ve sınır güvenliğinden sorumlu Türk Silahlı Kuvvetlerimiz dünyadaki en başarılı operasyonlara imza atıyor. Yakalama oranlarında dünyada 1 ya da 2 numarayız. 29 ülkenin bulunduğu Avrupa Birliği'nde (AB) 2021 yılı yakalamalarında 8,6 ton eroin yakalamışken Türk polisi ve jandarması 20 ton yakalamış. Ekstazide AB ülkeleri 5,4 ton yakalamışken, Türk polisi, jandarması 8,7 ton yakaladı. Hint kenevirinde bu ülkeler 3,6 milyon kök yakalamışken Türk polisi, jandarması 42 milyon kök yakalandı" diye konuştu.

İki gün sürecek sempozyumda, İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri katılımcılara bağımlılıkla mücadele konusunda bilgilendirme yaparak broşür dağıttı.

İlginizi Çekebilir

Milli halterciden Kırıkkale Valisi Tekbıyıkoğlu’na ziyaret

İlginizi Çekebilir

Bisiklet puanlı yol yarışları 7’nci etabı Kırıkkale’de yapılacak

İlginizi Çekebilir

Basın mensuplarına ‘Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu İle Mücadele’ semineri

Haber Yorumları

Yorum Yaz

19430

Kırıkkale’de trafik kazası: 2 yaralı
Eskişehir Gökmeydan Spor Kulübü’nün 9 sporcusu siyah kuşak bağladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: “Yunanistan’da şanlı bayrağımızın yakılmasını şiddetle lanetliyoruz”
SIRADAKİ HABERLER

Hakkımızda

Kırıkkale'nin En İyi Haber Sitesi yasal ve tarafsızlık bir şekilde yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. kirikkalem.net, Kırıkkale haberleri, Kırıkkale güncel Kırıkkale haberleri, son dakika Kırıkkale haberi ve gelişmeleri, Kırıkkale hava durumu, Kırıkkale namaz vakitleri ve Kırıkkale Büyük Anadoluspor ve Kırıkkalespor haberlerini okuyucuları ile anlık buluşturur.

Sayfalar

İletişim

kirikkalem.net

kirikkalemnet@gmail.com

-

-